Thália Színház Arizona Stúdió Télikert Thália
  • Főoldal
  • A Színház
  • Művészeink
  • Előadások
  • Fesztiválok
  • Jegyinformáció
  • Hírek
  • Galéria
  • Kapcsolat

Tripsánszki Éva, a Vidéki Színházak Fesztiválja közönségzsűritagja

2015. szeptember 3.
A Vidéki Színházak Fesztiváljának négy tagú zsűrije egy, a közönség soraiból érkező taggal is kiegészül. Évával a színház iránti szenvedélyéről, a fesztivál jelentőségéről, valamint a szubjektív nézői szempontok mibenlétéről beszélgettünk.
A fesztivál szakmai zsűrijét V. Nagy Viktória, a Heti Válasz kulturális újságírója, Eszes Andrea, a Nők Lapja vezető szerkesztője, Schnell Ádám, a Nemzeti Színház színművésze és Várhegyi András, a Fidelio színházi rovatának vezetője alkotják. 

Tripsánszki Éva, a Vidéki Színházak Fesztiválja közönségzsűritagja

Hogyan szereztél tudomást a Vidéki Színházak Fesztiváljának „Közönségzsűrit keresünk” pályázatáról?

Kultúrakedvelő lévén rendszeresen böngészem a különböző színházak honlapjait, híreit. Így van ez a Thália Színházzal is, a Vidéki Színházak fesztiváljának pályázatáról is ezen az oldalon olvastam. Mivel mindig vonzott a színház és az ott zajló élet, gondolkodás nélkül jelentkeztem, bízva abban, hogy "kiválasztottként" az előadásokon kívül akár a kulisszák mögé is bepillanthatok és részt vehetek a döntéshozásban.

Elárulnád pár szóban, hogy mivel foglalkozol? 

Óvodapedagógus vagyok, pályám legutóbbi 13 évét művészeti programmal dolgozó óvodákban töltöttem. Emiatt közel áll hozzám a drámajáték, a mesék, kitalált történetek, élethelyzetek feldolgozása, előadása a gyermekek körében, de magán emberként is kedvelem ezeket a tevékenységeket. A kreativitás sem áll tőlem messze, így ezekhez szeretem én megteremteni a kellékeket, jelmezeket. Mivel olyan ez, mint egy kicsi színház, így mindig érdekelt, hogyan is történik mindez "nagyban". Szabadidőmet szívesen töltöm jó könyvek, filmek, előadások és hasonló gondolkodású emberek társaságában.

Jelentkezésedkor elmondtad, előfordult, hogy egy kedvenc előadásodat akár háromszor is megnézted. Honnan jött ez a szenvedély a színház iránt? 

Szolnok mellett nőttem fel, középiskolás koromban sulis bérletem volt a Szolnoki Szigligeti Színházba. Ott nyűgözött le ez a világ, a fények, a látvány, a jelmezek, a díszletek, az előadóművészek. Szép Ernő: Vőlegény című darabja Sztárek Andrea és Szerémi Zoltán főszereplésével annyira tetszett, hogy éreztem,  látnom kell többször is! Abban az évadban meg is néztem háromszor! Akkor éltem meg, mennyivel izgalmasabb egy élő előadás, mint pl. egy film, amit akárhányszor nézek meg, mindig ugyanaz. A színházban ez másképp van! Minden előadás más, szeretem a hirtelen, bármilyen okból előadódó rögtönzéseket, azt, ahogyan "kézzel foghatóvá" válik minden. Varázsa van! Jó megérezni a többször látott előadásoknál, milyen apró változásokat okozhat például a nézők reakciója, és a darab közben a színészek előadására ez milyen hatással lehet.

Milyen szempontból tartod fontos eseménynek a Vidéki Színházak Fesztiválját?

A fővárosi színházaknak érthető okokból nagyobb létszámú közönsége lehet, mint a vidékieknek. Sajnálatos módon a televíziós csatornák színházi közvetítései teljesen megszűntek, így a vidéki színészeket, előadásokat, az ország távoli pontjain lévő színházakat a szakma tagjain és az ott élőkön kívül csak kevesen ismerhetik meg. Úgy gondolom, a fesztiválon résztvevő színházak nem csak tapasztalatokat cserélhetnek egymással és szerezhetnek szakmai elismerést, hanem a nézők szélesebb körében is bemutatkozhatnak.

Számodra mit jelent a zsűritagság?

Nagyon izgalmas és megtisztelő lehetőségnek élem meg a zsűriben való részvételt. Egy személyben képviselhetem a színházlátogató közönséget, ami fantasztikus érzés, de egyben felelősség is. Kíváncsi vagyok, hogy "civilként" mennyire látom hasonlóan vagy éppen másképp az előadásokat, mint a zsűri többi, szakmailag elismert tagja. Jó érzés tudni, hogy a döntésekben én is benne lehetek. Örülök, hogy megismerhetem a fesztivál résztvevőit, kicsit beleláthatok nem csak a színészek, hanem a többi, háttérben dolgozó ember munkájába is. Jó lesz látni, mi zajlik a színfalak mögött.

Milyen nézői szempontok szerint fogod figyelni a darabokat,  mennyiben alakítod majd a szakmai zsűri véleményét?

Mindig komplexen, teljességében nézek meg egy színházi darabot, így lesz ez most is. A szereplők előadásán kívül megfigyelem a jelmezeket, a díszletet, a kiegészítőket, a fényeket, hangokat, egyéb effekteket. Szeretem a különleges ötleteket, elképzeléseket, megoldásokat, (legyen az akár extrém) amelyek számomra döntőek egy előadás megítélésében. A repertoárt látva azt hiszem, nem lesz ebben hiány, biztos vagyok abban, hogy a nyolc előadás alatt remekül fogok szórakozni és örök élményeket szerzek majd. Kizárólag a tapasztaltak és a látottak alapján, érzelmi alapon fogom a véleményemet megalkotni és a döntéseimet meghozni, bízom abban, hogy szakmai zsűritársaim nyitottan fogadják azokat.


Cikkek, KritikákKinyit
Vidéki Színházak Fesztiválja 2015 - sajtótájékoztató

Kapcsolódó videókKinyit


Vidéki Színházak Fesztiválja 2015
Vissza a hírekhez
Online Jegyvásárlás
Bemutatók
A kulcslyukon át
2019. március 30. Nagyszínpad
Bolha a fülbe
2018. december 15. Nagyszínpad
Legyen férfi, Monsieur Pignon!
2018. október 13. Nagyszínpad
Naptár
Napi Műsor
Hírlevél

Instagram
Thália Színház
Thália Színház
1065 Budapest,
Nagymező utca 22-24.
Jegypénztár: 36 1 331 0500
jegy@thalia.hu
A színház
Művészeink
Előadások
Fesztiválok
Jegyinformáció
Hírek
Galéria
Kapcsolat
Házirend
Adatkezelési tájékoztató
Thália Színház
Próbatábla
Impresszum
Kiemelt médiatámogatók:
MTVA Metropol
Partnereink:
Főtaxi
A Thália Színház Nonprofit Kft. Budapest Főváros Önkormányzata
fenntartásában működik.

Budapest
© 2019 Thália Színház — Minden jog fenntartva.