• Főoldal
  • A Színház
  • Művészeink
  • Előadások
  • Fesztiválok
  • Jegyinformáció
  • Hírek
  • Galéria
  • Kapcsolat

Bemutatjuk Hetesi Mónikát, a VSZF közönség zsűritagját! - 2014

2014. szeptember 6.
A Vidéki Színházak Fesztiváljának négy tagú zsűrijét idén először egy, a közönség soraiból érkező taggal bővítettük. Mónikával a színház iránti szenvedélyéről, a fesztivál jelentőségéről, valamint a szubjektív nézői szempontok mibenlétéről beszélgettünk. 
Bemutatjuk Hetesi Mónikát, a VSZF közönség zsűritagját! - 2014

A fesztivál szakmai zsűrijét Koronczay Lilla újságíró (Nők Lapja), Kántor Viola szerkesztő (Hír tv) , Szervét Tibor színművész, Egressy Zoltán író alkotják. Nyilvános pályázatunk nyertese, Hetesi Mónika a nézők képviseletében kíséri figyelemmel az előadásokat.

- Hogyan szereztél tudomást a Vidéki Színházak Fesztiváljának „Civil zsűritagot keresünk” pályázatáról?

- Tapasztalatból tudom, hogy július-augusztusban már érdemes figyelni a színházak weboldalait, mert ilyenkor szokták közzétenni az évad első hónapjainak tervezett programját. Egy ilyen böngészés során találtam rá a Thália Színház honlapján A tanítónő című előadásra, amire rögtön vettem is jegyet. Aztán a színház oldalát tovább nézegetve figyeltem fel a hírre, miszerint 2014. szeptember 6-13. között a Színház ad otthont a Vidéki Színházak Fesztiváljának, és hogy a zsűribe civil zsűritagot keresnek. Csupán annyi volt a teendőm, hogy írjak egy bemutatkozó levelet, amiben leírom, hogy miért is én lennék az ideális zsűritag. A pályázat benyújtása és egy személyes beszélgetés után - a rengeteg jelentkező közül - a bíráló bizottság engem választott, így én képviselhetem a nézőket, a közönséget a fesztivál zsűrijében.

- Elárulnád pár mondatban, hogy mivel foglalkozol?

- Irodavezetőként dolgozom egy tanácsadó cégnél. Szerteágazó, összetett feladat, ami nagy odafigyelést igényel és nem kevés stresszel jár. Korábban néha előfordult, hogy az a tudat lendített át a napi holtponton, hogy estére színházjegyem van.

- A személyes interjúk során elárultad, hogy több éve heti több alkalommal is jársz színházi előadásokra. Honnan jött ez a szenvedély?

- Tulajdonképpen az egész azzal indult, hogy nagy Monty Python rajongó vagyok, így a Gyalog galopp alapján készült Spamalot című musicalt mindenféleképpen látnom kellett. Valószínűleg abban a pillanatban „elvesztem”, amikor először ment fel a függöny. Először csak ezt az előadást néztem újra, aztán szép lassan végignéztem a színház teljes repertoárját oda-vissza, többször is. Ahogy egyre több előadást láttam, úgy bővült az érdeklődési köröm is, és észrevétlenül elindult az a folyamat, ami remélem még nagyon sokáig nem fog véget érni. Ma már „mindenevőnek” tartom magam és ugyanolyan lelkesen nézek kétszereplős drámát, mint broadway musicalt vagy operettet. Úgy gondolom, hogy nincs két egyforma előadás, így hosszú a listája azoknak a daraboknak, amelyeket többször is megnéztem már. Vagy azért, mert a mondanivalóját fontosnak tartom, vagy azért, mert egy művészi alakítás annyira megragadott. Amire igazán büszke vagyok az az, hogy sok barátom, ismerősöm csatlakozott hozzám, és sikerült őket is megfertőzni a színház szeretetével. Ehhez talán az is hozzájárulhatott, hogy rövid kis beszámolók formájában szívesen mesélek az élményeimről a Facebookon, és az ismerőseim néha ezek alapján kapnak kedvet egy-egy előadáshoz.

- Hogy vészeled át a nyári szüneteket színház nélkül?
 
- Az első egy-két nyár nagyon hosszúnak tűnt a pezsgő tavaszi hónapok után, de szép lassan rátaláltam azokra a lehetőségekre, amelyek révén nyáron sem maradok színház nélkül. . Bár a nyári színházi kínálat jóval szerényebb, mint évad közben, úgy gondolom, hogy egy kis kutatómunkával és szervezéssel remek programot lehet összeállítani erre az időszakra is. És akkor még nem említettem a különböző vidéki színházi és kulturális fesztiválokat, ahol mindenki megtalálja az érdeklődési köréhez illő szórakozást. Én leginkább a budapesti előadásokat látogatom, de nagyon szeretném egyszer a helyszínen végignézni a POSZT előadásait.
 
- Volt alkalmad vidéki színházi előadásokat is megtekinteni az évad során?
- Ez az egyik nagy szívfájdalmam: pesti lakosként, hogy autó hiányában szinte lehetetlen év közben egy zalaegerszegi vagy miskolci, vagy akár szolnoki színházi előadásra eljutni, pedig az elmúlt években – látva a színházak programjait - bőven lett volna rá igény. Erre egyetlen lehetőséget szinte csak a nyári színházi fesztiválok nyújtanak, így láthattam például a Városmajorban A kripli című előadást a győri társulattól és A tanítónő-t a Miskolci Nemzeti Színház előadásában.

- Milyen szempontból tartod fontos eseménynek a Vidéki Színházak Fesztiválját?

- A közönség nagy része hajlamos megfeledkezni arról, hogy nem csak Budapesten van kulturális élet. A vidéki színházakban is termékeny, teremtő munka folyik, jobbnál jobb előadások születnek. Lehet, hogy fejből felmondom például a Vígszínház komplett társulatát, de nagyon kevés művészt tudnék vidéki színházakból felsorolni. Az ő elhivatottságuk, tehetségük, munkájuk ugyanúgy megérdemli a figyelmet, mint a fővárosi kollégáiké. Egy kicsit aránytalannak érzem a figyelem megoszlását a fővárosi és a vidéki színházak között. Ezt az eltolódást hivatott némileg helyrebillenteni a Vidéki Színházak Fesztiválja, amikor lehetőséget biztosít a vidéki társulatoknak, hogy egy-egy előadás erejéig bemutatkozhassanak a fővárosi közönségnek. Bár nem vagyok szakmabeli, de úgy gondolom, hogy egy-egy ilyen fesztivál a szakmai műhelymunkához is nagy segítséget nyújthat. Színészek, rendezők, jelmeztervezők ismerhetik meg egymás munkáját, oszthatják meg egymással a tapasztalataikat.

- Számodra mit jelent (milyen lehetőséget tartogat, hogyan éled meg) a zsűritagság?

- Egy szóban összefoglalva: ÉLMÉNY. Egy olyan világba nyerhetek így betekintést, amit eddig csak kívülről figyelhettem. Biztos vagyok benne, hogy ezen túl egy kicsit más szemmel fogom az előadásokat nézni. Egyrészt megtiszteltetésnek érzem, amiért a zsűri a sok jelentkező közül engem választott, másrészt felelősségként is élem meg, hiszen civil zsűritagként én képviselem azt a több száz, több ezer nézőt, akik végignézik a Fesztivál előadásait. Nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy az én szubjektív, abszolút érzelmi alapon megfogalmazott véleményem mennyi közös elemet fog tartalmazni a többi zsűritag sok éves, évtizedes szakmai tapasztalaton alapuló véleményével. A Facebookon közzétett kis élménybeszámolóim eddig tét nélkül születtek, de most úgy érzem, hogy komoly felelősséggel tartozom majd a véleményemért.  Lehet, hogy egy kicsit furán hangzik, de nő létemre mindig is érdekelt, hogy milyen lehet a kulisszák mögötti világ technikai oldala. Értem ez alatt a díszleteket, a technikai és műszaki megoldásokat. Remélem, hogy zsűritagként alkalmam nyílik majd egy kis betekintésre ebbe a világba is.

- Milyen nézői szempontok szerint fogod figyelni a darabokat,  mennyiben alakítod majd a szakmai zsűri véleményét?

- A legnagyobb figyelmet tőlem mindig a színészek kapják, elsősorban őket fogom figyelni. Magamat ismerve tudom, hogy akkor szoktam a díszlet és a jelmezek részletesebb tanulmányozásába belekezdeni, ha valamiért nem köt le az előadás. Látva a Fesztivál programját, valószínűleg erre most nem fog sor kerülni. Számomra nagyon fontos a személyes érintettség. Lehet ez a mondanivalója, a helyszíne, a szereplői, vagy akár maguk a művészek. Egy darab létrejöhet bármilyen formában, szólhat bármiről, ha nem találom meg benne a közös pontot magammal, az egyéniségemmel, a gondolataimmal, akkor lehet az az előadás szakmailag bármennyire tökéletes, sajnos úgy fogok kijönni utána, hogy nem tetszett, viszont képes vagyok újra és újra megnézni egy előadást, ha olyan színészi alakítást találok benne, ami valamiért megérint. Vagy azért, mert a saját érzéseimet, saját gondolataimat találom meg bennük, vagy épp ellenkezőleg: azért, mert egy, az életemben felmerült kérdésre, problémára teljesen más reakciót mutat. Az elmúlt négy év során sokat változtam, és ez nagy részben köszönhető a színházi élményeimnek. Igyekszem majd ezeket a gondolatokat, érzelmeket tolmácsolni.

Cikkek, KritikákKinyit
Hamarosan kezdődik a Vidéki Színházak Fesztiválja! - 2014

Vissza a hírekhez
Online Jegyvásárlás
AJÁNDÉKUTALVÁNY 
Bemutatók
Álmomban megcsaltál
2021. március 27. Nagyszínpad
Illatszertár
2020. október 30. Nagyszínpad
Gyilkosság az Orient Expresszen
2020. szeptember 5. Nagyszínpad
Művészet
2020. szeptember 4. Thália Télikert
Naptár
Napi Műsor
Hírlevél

Thália Színház
1065 Budapest,
Nagymező utca 22-24.
Jegypénztár: 36 1 331 0500
jegy@thalia.hu
A színház
Művészeink
Előadások
Fesztiválok
Jegyinformáció
Hírek
Galéria
Kapcsolat
Házirend
Adatkezelési tájékoztató
Thália Színház
Próbatábla
Impresszum
Kiemelt médiatámogatók:
MTVA Metropol
Partnereink:
Főtaxi
Emberi Erőforrások Minisztériuma
A Thália Színház Nonprofit Kft. Budapest Főváros Önkormányzata
fenntartásában működik.

© 2021 Thália Színház — Minden jog fenntartva.